СТРЕС ТА БОРОТЬБА З НИМ

       Досить складно дати визначення поняттю «стрес». Але, якщо говорити приблизно, то стрес – реакція людського організму, у відповідь на негативні емоції, хвилювання, перенапруження або просто повсякдення.

        У кожної людини своя реакція на зовнішні подразники: одні – абсолютно не відчувають дискомфорту від будь-яких змін в житті і дуже швидко до цього звикають; інші – навпаки, відразу ж відчувають на собі будь-які зміни в будь-якій ситуації. А є категорія людей (їх більшість), які відносяться до проблем спокійно. Але все таки, в житті кожної людини є такі ситуації, коли стрес перебороти дуже складно.

При стресовому стані можуть виникнути наступні симптоми:

 • посилене серцебиття;
 • надмірне почуття паніки;
 • різка втрата працездатності.

 

       До ознак загострення стресу варто віднести:

 • порушення сну, нав’язливість безглуздих думок;
 • роздратованість, без вагомої на те причини;
 • порушення концентрування на чому-небудь через настирливі думки;
 • відсутність можливості прийняти правильне рішення в будь-якій ситуації;
 • часте звертання до алкоголю і тютюну, в надії вирішення проблеми;
 • відсутність задоволення від улюбленої їжі;
 • постійне занепокоєння, відсутність розслаблення;
 • постійна напруга, при якій можуть виникати такі явища, як: почуття голоду, сухості в роті, тахікардія.

      

                      ЯКА ШКОДА ВІД СТРЕСУ?

 

      Стресові ситуації зустрічаються кожен день в житті людини (негативні розмови, побутові проблеми, страх за здоров’я близьких, досвід власної хвороби, втрата контролю над тим, що відбувається, необхідність пристосовуватися до нових обставин,…), але кожна людина по-своєму приходить до вирішення цих проблем.

        Стрес може носити хронічний характер (наприклад, коли постійні проблеми в сім’ї, на роботі).

 Вченими доведено, що хронічний стан стресу, може нашкодити здоров’ю людини. Так, зокрема, для серцево-судинної системи, стреси можуть збільшити ризик виникнення захворювань серця в майбутньому. Проблеми можуть виникнути не тільки з боку серцевих захворювань, але і при головному болю, кишковій невралгії, псоріазі і ряді інших захворювань. При наявності стресових ситуацій, всі перераховані вище захворювання загострюються.

         Також, коли людина перебуває у стресовому стані, можуть загостритися його відносини з близькими і оточуючими його людьми. Відбувається зниження працездатності людини, виникає апатія до виконання улюблених, а також повсякденних справ.

        Чи можна вилікувати стрес? Однак, часом виникають такі моменти, коли, здавалося б, весь світ валиться в очах людини, і сам він не може впоратися з такою ситуацією. У таких ситуаціях потрібно звертатися до фахівців, які допоможуть за допомогою медикаментозного лікування або інших видів терапії.

                            8  СПОСОБІВ  БОРОТЬБИ  ЗІ  СТРЕСОМ.

      Не праві ті, хто вважає: якщо на стрес не звертати уваги, він пройде сам собою. Насправді постійна напруга тільки накопичується. На щастя, є способи позбутися від нього:

 1. Активний спорт. Не будемо ставити під сумнів слова Арістотеля «рух – життя». Кожен раз, стоячи перед вибором «жаліти себе або стати трішки гарнішим», згадайте про ендорфіни, гормони щастя: поки ви лежите на дивані, вони не синтезуються.
 2. Пасивний відпочинок. Може здатися, що другий пункт суперечить першому. Насправді все добре в міру: фізичне навантаження потрібно чергувати з відпочинком. Олімпійські рекорди для організму не менший стрес, ніж прогресуюча лінь. Вибирайте будь-які види діяльності, спрямовані на розслаблення і синтез дофаміну, гормону задоволення: бесіди з приємною людиною, чашечку гарної кави, споглядання творів мистецтв, перегляд улюбленого серіалу, масаж, тепла ванна з морською сіллю, читання книг, розгадування кросвордів…
 3. Правильне дихання. Щоб дихати правильно, тобто дихати і забувати про всі проблеми, потрібно врахувати два нюанси. Під час стресу людина дихає грудьми, це поверхневе дихання. Тому потрібно дихати животом. Уявіть, у вас в животі повітряна кулька, котра надувається при вдиху і здувається при видиху. Друге правило – концентрація уваги на процесі: вдих повинен бути глибоким, видих повільним.
 4. Сон. Одному достатньо п’яти годин сну, іншому не вистачить і десяти. Тільки необхідна кількість годин відпочинку гарантує бадьорість і ясність думок. Варто прислухатися до себе і підлаштувати графік під свої потреби, а не себе під графік.
 5. Смачна їжа. Переїдати не варто, зверніть увагу на здорові рецепти і красиве оформлення страв. М’ясо, молоко, сухофрукти і шоколад стимулюють вироблення гормону гарного настрою, серотоніну.
 6. Аромотерапія. Іноді один вдих здатний змінити погляд на світ, якщо вдихати ефірні масла-релаксанти, особливо ефективні лаванда, троянда, цитрусові, м’ята. Додавайте масла в ванну і лосьйони для тіла. Вибирайте парфуми з цими нотами. Запалюйте свічки і аромолампи, ставте на робочий стіл дифузор, в шафу покладіть саше (запашний порошок).
 7. Кольоротерапія або хромотерапія (від грец., Chroma – колір і therapéia – лікування) – профілактика і лікування за допомогою світла і кольору. Щоб заспокоїтися, оточіть себе пастельно-рожевим кольором. Таку ж задачу виконує зелений, але краще, щоб це були кімнатні рослини. Синій колір в спальні вилікує від безсоння. Жовтий підніме настрій, тому фахівці рекомендують пити ранковий чай з кухля саме такого кольору. 
 8. Арт-терапія. Мова не про походи в театр або на концерт, а про створення власних творів. Лікування мистецтвом включає в себе живопис, скульптуру, інсталяції, гру на музичних інструментах, танці, тощо.

       Вибирайте відповідний варіант і позбавляйтеся від страхів, заниженої самооцінки, поганого настрою.

      Також слід зазначити: незважаючи на те, що поняття ″стрес″ викликає в більшості людей негативні асоціації, інколи він може бути нешкідливим для нашого організму. До того ж ― корисним! Стрес необхідний нам для виживання, для адаптації. Саме механізми реакції на стрес, які закладені в нашому організмі, і допомагають нам знаходити вихід зі складних ситуацій, придумувати вирішення проблем, пристосуватися до нових змін.

       Головне пам’ятайте  –  з будь-якої ситуації є вихід.        

Дихайте на повні груди та бережіть свої нерви.

No Comments

Post A Comment