1972 рік… В селищі Есхар в період підйому економіки, стабільної роботи промислових та сільськогосподарських підприємств, притоку молодих спеціалістів, забезпеченні робочих місць вирішується проблема забезпечення потреби в дошкільних закладах.

Засновником нового дошкільного закладу став завод залізобетонних виробів та конструкцій, в будівництві якого приймали участь робітники заводу, батьки селища.

І ось 1 вересня 1972 року розкрив двері дошкільний заклад “Лісова казка” на 140 місць, який розташований в мальовничому куточку Слобожанщини. Світлі теплі ігрові кімнати, музична зала, ігрове та спортивне обладнання, оснащення педагогічного процесу, відповідна матеріальна база створили умови для різнобічного і гармонійного розвитку та виховання дітей дошкільного віку селища.

В педагогічному колективі з першого року панує атмосфера творчого пошуку, підвищення ділової кваліфікації, професійної майстерності, впровадження передового перспективного досвіду.

Педагогічний колектив забезпечує психологічний комфорт кожної дитини, дбає про її фізичний стан, про створення спокійної, радісної доброзичливої атмосфери в стосунках між дітьми та вихователів з батьками.

Районний відділ освіти вивчив та узагальнив досвід роботи дошкільного закладу по проблемі “Дитячий садок та сім’я”. В 1987 році досвід роботи з сім’єю експонувався на ВДНГ СРСР.

З 1 січня 1997 року завод ЗБВтаК передав дошкільний заклад у власність селищної ради смт Есхар. 1 квітня 1997 року проведена реорганізація дошкільних закладів №1 та №3 шляхом злиття в один заклад, а 21 січня 1998 року збільшена кількість груп шляхом приєднання прийнятого у комунальну власність селищної Ради дошкільного закладу ТЕЦ-2 “Есхар”.

На виконання статті 12 Закону України “Про дошкільну освіту” дитячий садок перейменовано на дошкільний навчальний заклад смт Есхар.

В 2010 році рішенням І сесії VІ скликання Есхарівської селищної ради дошкільний навчальний заклад смт Есхар перейменовано на Есхарівський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) Есхарівської селищної ради Чугуївського району Харківської області.

Дошкільний навчальний заклад функціонує. Всі діти селища Есхар охоплені дошкільною освітою.

На сьогодні в ДНЗ функціонує 10 груп: 2 групи раннього віку, 8 груп дошкільних. В них виховується 210 дітей.

Кадрами ДНЗ укомплектований повністю: 21 педагогічних працівників. Із них мають вищу освіту – 11, базову вищу – 2, неповну вищу – 10, які мають право викладання англійської мови, логопедії, зображувальної діяльності; з вищою категорією – 2; спеціалістів І категорії – 1; спеціаліст ІІ категорії – 4; звання “Вихователь-методист” – 2.

Зміст роботи ДНЗ визначається Базовим компонентом дошкільної освіти та реалізується згідно з програмою розвитку дитини дошкільного віку “Дитина» та програмою для дітей старшого дошкільного віку “Впевнений старт”, методичними посібниками, затвердженими МОН.

Джерелом навчального плану є Дитина, тому основним напрямком діяльності колективу ДНЗ є особистісно орієнтоване виховання та навчання дітей. Забезпечено умови:

– для фізичного та емоційного благополуччя дитини, психологічного комфорту;

– для найбільш повного виявлення розвитку та реалізації особистих можливостей кожної дитини;

– створено розвивальне предметно-ігрове середовище, підпорядковане інтересам дитини.

Впровадження в життя особистісно орієнтованої моделі дошкільної освіти потребує від педагога професійної зрілості, майстерності, високої культури праці, психологічної грамотності.

В ДНЗ діє методична та психологічна служби, які забезпечують повноцінне, психолого-методичне управління навчально-виховним процесом, мета якого – максимальне сприяння психічному, особистісному, індивідуальному удосконаленню учасників навчально-виховного процесу.

Оволодіння сучасними психолого-педагогічними технологіями – шлях до професійної та особистісної самореалізації педагогічних працівників, тому авторською групою ДНЗ розроблені інтерактивні семінари-практикуми “Компетентнісний підхід в освіті: використання сучасних психолого-педагогічних технологій, інноваційних форм навчання педагогічних працівників” ( робота нагороджена Дипломом ІІІ ступеня за участь в обласній виставці-ярмарку педагогічних ідей 2006 року) та Проект “Формування педагогічної компетентності та основ здоров’язбереження учасників навчально-виховного процесу ДНЗ” (нагороджений Дипломом ІІІ ступеня за участь в обласній виставці-ярмарку педагогічних ідей 2007 року), які передбачають розвиток психологічної культури самопізнання та рефлексії; створення сприятливих умов для професійної самоактуалізації; усвідомлення та адекватне оцінювання результатів своєї життєдіяльності; відповідальне ставлення до свого здоров’я та здоров’я вихованців.

Функції психологічної служби здійснює практичний психолог (спеціаліст вищої категорії), яка постійно знаходиться у творчому пошуку: розробила розвивальну програму психоемоційної підтримки дітей старшого дошкільного віку, за що нагороджена Дипломом І ступеня як учасник обласної виставки-ярмарку педагогічних ідей 2005 року. В 2007 році прийняла участь в Всеукраїнському конкурсі “Кращий працівник психологічної служби системи освіти” і перемогла в районному етапі. В 2012 році взяла участь в обласному конкурсі педагогічної майстерності «Вихователь року» у 2012 році за номінацією «Практичний психолог дошкільного навчального закладу».

Вихователь-методист Жовнер В.М. узагальнила досвід роботи за темою «Формування мовленнєвої компетентності дітей дошкільного віку» і взяла участь в виставці-ярмарку педагогічних ідей 2008 року.

Вихователь вищої категорії Огарь М.О. досягла значних успіхів в роботі з дітьми з образотворчого мистецтва завдяки використанню оригінальних новітніх технологій. Її досвід роботи узагальнено за темою “Нетрадиційні методи малювання, як засіб розвитку творчої особистості”.

Вихователь Демидова Д.В. прийняла участь у обласному фестивалі професійної майстерності «Вихователь року – 2011» і посіла ІV місце серед учасників фестивалю. В 2012 році взяла участь в виставці-ярмарку педагогічних ідей, де представила роботу «Програма навчання дітей англійської мови». Ця робота нагороджена Дипломом ІІІ ступеня.

Підняти проблему громадянського виховання дошкільників надала можливість колективу взяти участь в конкурсі “Мій рідний край”, що проводив журнал “Пізнайко”. В підготовці матеріалів на конкурс вихователі склали цікаві конспекти занять за темою “Любимо свій рідний край – мальовничий наш Есхар”.

В ДНЗ створені умови для впровадження інновацій, творчої роботи педагогів, які постійно обновлюють розвивальне середовище, організовують гурткову роботу, яка сприяє особистісному зростанню та розвитку індивідуальних здібностей та інтересів дітей.

В ДНЗ працюють гуртки: “Театр – дітям”, “Веселі краплинки”, “Чарівна палітра”, “Талановиті пальчики”, “Маленькі мислителі”, “Наppy day!”, гурток флоромозаїки та корінопластики якими керують вихователі.

ДНЗ є переможцем районного огляду конкурсу по підготовці навчальних закладів до нового навчального року протягом багатьох років.

В 2010 році дошкільний заклад став лауреатом обласного конкурсу «Навчальний заклад року – 2010» у номінації «Дошкільний заклад року» і нагороджений Грамотою Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації.

В 2006 році дошкільний навчальний заклад пройшов атестацію . Атестаційною комісією встановлений рівень діяльності закладу – високий.

В 2016 році проведена чергова атестаційна експертиза дошкільного навчального закладу. Термін проведення: 21.01.2016 р. – 18.02.2016 р. За рішенням засідання атестаційної комісії від 18.02.2016 року дошкільний навчальний заклад визнано атестованим.