День вшанування учасників бойових дій

15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

Найбільш масштабними та трагічними бойовими подіями стала неоголошена війна в Республіці Афганістан.

10 років – з 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989 року тривала ця війна. Через афганське пекло пройшли десятки тисяч наших співвітчизників. Тисячі  загинули у боях і померли від ран, контузій, травм і хвороб, пропали безвісти.

За даними офіційних джерел, під час афганської війни загинули понад 15 тисяч солдатів. Тільки з України в Афганістані воювало 120 тисяч солдатів і офіцерів. З них  3360 не повернуться додому ніколи. А тих, хто і зостався живим, моральне каліцтво супроводжуватиме все життя. Та вони не нарікають на долю, не вважають себе героями, хоч рани Афганістану не залікуєш нічим і ніколи.. Надзвичайно жорсткі та виснажливі умови підготовки, перемінливий клімат, щоденні думки про смерть і переживання за своє життя робили перебування у «гарячій точці» просто неможливим. Таке зрозуміють тільки ті, хто воював і вижив у ті жахливі роки.

Про своє перебування на війні «афганці» не дуже поспішають розповідати. Вони скромно зауважують, мовляв, що тут говорити, війна і є війна – стріляють, убивають. Але навіть із скупих фраз-спогадів стає зрозуміло – кожен з них щохвилинно ризикував своїм життям.    

Тридцять один рік тому сотні сімей, родин, де підростали майбутні солдати, з полегшенням зітхнули.

15 лютого 1989 року останній солдат перетнув афгансько-узбецький кордон біля містечка Термез.

Відтоді ця дата увійшла в новітню історію як День пам’яті воїнів-інтернаціоналістів, День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

Плин часу не затьмарив спогадів про цю війну, пам’ять продовжує нагадувати про ті жахливі часи.

Сьогодні ми схиляємо голови перед вічною пам’яттю солдат, які не повернулися живими на рідну землю з іракської пустелі, мінних полів Лівану та Анголи, джунглів Ліберії та Сьєрра-Леоне, загинули в етнічних сутичках на Балканах.

Ми бажаємо вам, шановні воїни–інтернаціоналісти, міцного здоров’я і мирного неба, добра і злагоди вашим родинам, достатку і довголіття, аби жахіття війн більше ніколи не поверталися у наше мирне життя.

У закладах освіти Чугуївського району в ці дні проходять заходи  з нагоди відзначення Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав:  години спілкування, засідання у форматі «круглих столів» з історії війни в Республіці Афганістан та інших локальних конфліктів за участю громадян, які виконували військовий обов’язок у «гарячих точках», за темами: «Афганська війна – як це було?», «Локальні конфлікти, причини їх виникнення», «Що таке інтернаціональний обов’язок?», «Події Афганістану на сучасний погляд».

Оформлені тематичні виставки художньої та публіцистичної літератури в шкільних бібліотеках, експозиції з архівних фото- і художніх матеріалів, що ілюструють події війни в Демократичній Республіці Афганістан та в інших «гарячих точках» за темами: «Тільки тим історія належить, хто за неї бореться й живе», «Дорогами Афганістану», «Відлуння кривавих стежок Афганістану».

Запланований перегляд і обговорення фільмів, присвячених пам’яті воїнам–інтернаціоналістам, бойовим діям на території інших держав («Афган», «Марш-бросок», «Охотники за караванами», «Груз – 200», «Під Кандагаром»), відеороліка  «Події Афганістану устами воїнів».

    

No Comments

Post A Comment